Massilisajad

 

Kujutavad enesest proteiini ja süsivesikukontsentraate, mis tagavad sportlastel kehakaalu tõusu

Lahustatakse veega või piimaga. Gainerid peaksid sisaldama minimaalselt 20% ja maksimaalselt 30% valku. Valk peaks pärinema nii “aeglastest” kui “kiiretest” valkudest, et saavutada nii anaboolne kui antikataboolne efekt.

Alarühma moodustavad Zell – Volumen – Optimierer, mis on sageli kombinaatsioon kreatiiniga, glutamiiniga jm.

Süsivesikud koostises ei tohi olla kiiresti resorbeeruvad nagu glükoos või maltoos.Seevastu laktoos ja fruktoos resorbeeruvad aeglasemalt, neid on väikses hulgas koostises.

Põhiosa moodustavad komplekssed süsivesikud, keskse osa võtab maltodekstriin.Komplekssed süsivesikud imenduvad aeglaselt.Segu glükoosi, sahharoosi või maltoosi kürge koostisega on soovitav juua peale treeningut, kui on vaja kiiresti glükogeenivarud taastada.

Rasva võib koostises vähe olla.Soovitavalt keskmise ahelaga triglütseriidid (MCT), letsitiin või mitmekordselt küllastamata rasvhapped.

Proteiini koostis ei tohi väga madal olla, vähemalt 15%. Kõrgväärtuslikud proteiinid on laktalbumiin, täismuna ja munavalgeproteiin.Hea on kombinatsioon mitmest valgust.Sageli on lisatud ka vitamiinid, mineraalid ja mikroelemendid, soovitavalt päevases vajalikus koguses.

Esikohal on nn.Hardgainerid, neile kellel jõu juurdekasv ja kaalutõus raskelt läheb.Neil on tavaliselt kiire ainevahetus, rasvaprotsent on neil samas madal.Hardgainerid annavad nüüd olulise kalorite juurdekasvu. Pulbrid lahustuvad hästi vees ja ei ole kaua maos, asendades ka söögikorda. Kõik teised peaksid aga ettevaatlikult neid kasutama, sest tavaliselt kaasneb ka rasva tõus, parem üldse vältida.