Kõhulihased – anatoomia ja treening

Kõhulihased on

1.    kõhu sirglihas - M. rectus abdominis

2.    väline kõhu põikilihas - M. obliquus abdominis

3.    sisemine kõhu põikilihas - M.obliquus abdominis

4.    kõhu ristilihas - M. transversus abdominis

                                           5.    nimme ruutlihas - M. quadratus lumborum

Kõhu sirglihas algab 5., 6., ja 7. roidekõhre välispinnalt ja  rinnakult, kulgeb keskel alalpoole, muutudes kitsamaks ja paksemaks ja kinnitub tugeva kõõluse abil häbemeluule ja jaguneb kolmeks lihaskõhuks.

Ülejäänud lihased on kolme kihina, väljast sissepoole järjekorras

-         väline põikilihas

-         sisemine põikilihas

-         kõhu ristilihas

 

Sisemine kõhu põikilihas – alagab niudeluuharjalt, rinna-nimmefastsialt ja lig. Inguinaleslt ja kinnitub kõhu sirglihasele ja kolmele alumisele roidele.

Väline kõhu põikilihas – alagab 8 alumise roide välispinnalt ja kulgeb põiki alla mediaalsele, kinnitub taga niudeluuharjale, suurem osa lihasest läheb  kõhu sirglihase juures üle tugevaks aponeuroosiks, mille üks sissepoole pöörduv osa on lig. inguinale ehk kubemeside.

Kõhu ristilihas  - algab 6. roidekõhre sisepinnalt ja niudeluult ja kulgeb horisontaalselt kuni kõhu sirglihaseni

Nimme ruutlihas – paikne crista iliaca ja 12.roide vahel ja koosneb kahest omavahel kokkukasvanud erineva suunaga lihaskimpude kihist.

Kõhulihased ümbritsevad kõhuõõnt ja ühendavad rinnakorvi ja vaagnat. Kõhulihaste pinge korral moodustub justkui korsett siseelundite ümber ja kõhuõõnes paiknevaile elundeile.

See on oluline – sünnitamine, oksendamine, defekatsioon, urineerimine. Elundid püsivad kindlas asendis.Kui kõhulihastel puuduks toonus, vajuksid elundid raskusjõu toimel allapoole.

Kõhulihased koos vahelihase ja vaagnapõhja lihastega täidavad kõhupressi ülesannet. Kontraktsioon kutsub esile kõhuõõne mahu vähenemise ja tugevama surve 

Kõhulihased on peamised lihased rindkere liigutustel, nad töötavad koos, kuid erinevate ülesannetega.

Rindkere painutamine – kõhu sirglihas ja põikilihased töötavad koos

Rindkere pööramine – vasakule pöörates töötavad parem väline ja vasak sisemine kõhu põikilihas, mõlemad lihased ühendavad parema poole alumisi roideid vasakul vaagnaga, rotatsioon toimub lülisambas.

Rindkere küljepainutus – mõlemad põikilihased töötavad koos, aitavad ruutlihas ja sirglihas.

Vaagna sirutus – pingutades selililamangus kõhulihaseid, tunnete kuidas selg sirutub.

Kõhulihased hoiavad koos tuharalihaste ja seljalihastega lülisammast püsti, toetades rindkere nii istudes, seistes, hüpates, tõstmisel jne. Iga käte või jalgade liigutusega kaasneb rindkerelihaste dünaamiline stabilisatsiooni töö.

Vaagna sirutamisel töötavad kõhulihased koos vaagnavõõtmelihaste ja reie tagalihastega. Seejuures kuuluvad kõhulihased, vaagnavõõtmelihased ja reie tagalihased nn. nõrgenevate lihaste rühma. Kõhulihaste antagonistid on puusapainutajalihased (iliopsoas), reie sirglihas, reie adduktorid, samuti seljasirutajalihas. Nad suruvad vaagnat ettepoole ja suurendavad nimmelordoosi. Neil lihastel on omakorda kalduvus lüheneda.

Kui kõhulihased on nõrgad, vaagen kaldub ettepoole ja tulemuseks on ristluu küfoos, tulemuseks on lühenenud seljasirutajalihas, sest ristluu kinnitub vaagnavõõtmele.

Kõht kaldub ettepoole, kõhulihased venitatakse üha enam välja ja kaotavad oma toonuse, tekib nn. surnud ring. Eriti avaldub see ülekaalulisuse korral, ka rasedusel, ühekülgsel kehalisel pingutusel.

Nimmepiirkonnas tekib ülepinge ka lülikehadele. Teised lülisambaosad püüavad kompenseerida ja tekib rinnapiirkonnas küfoos ja kaelaosa ülesirutus.