Sportimise eelduseks on tugev tervis (R. Jalak)

SPORTIMISE EELDUSEKS ON TUGEV TERVIS

Sprinter Florence Griffith-Joyner, seitsmevõistleja Birgit Dressel, iluuisutaja Heiko Fischer, jäähokimängija Stephane Morin - on vähesed meenuvad nimed, kes tippspordist lahkunud südame äkksurma läbi. Tegelikult on see vaid jäämäe veepealne osa, sest ainuüksi Saksamaal tabab õnnetus igal aastal umbes 900 sportlast. Tippsportlaste arv on nende seas väike, sest arstlik kontroll on tervisesportlastest tõhusam. Põhjuseks enamasti südamekahjustus, millest sportlane ise ei tea. Algpõhjus võib olla aga läbipõetud või väljaravimata viirushaigus või muu põletik, mil sportlane haiguse foonil edasi harjutas või raviaeg liiglühikeseks jäi. Spordis on vähe Mati Alavere, kes väiksemagi külmetushaiguse puhul sportlasele kuni lõpliku tervenemiseni puhkust annavad.

Treenimine viirushaigusega on väga ohtlik Viirusinfektsioonid kutsuvad muutusi esile ka südames. Viirused tungivad läbi hingamissüsteemi või seedetrakti verre, sealt omakorda tundlikesse kohtadesse - lihassüsteemi, südamelihasesse või maksa. Liiga lühike treeningpaus või treenimine ja võistlemine väljaravimata viirushaiguse foonil võib esile kutsuda tõsiseid tervisehäireid. Kui lihassüsteemis avaldub viirushaigus lihasväsimuse, valulikkuse ja aeglase taastumisega, siis südame muutused võivad avalduda aeglaselt ja esialgu märkamatult, ka sportliku tulemuse järsk langus tekib hoopis hiljem. Sageli on vajalik antibiootikumikuur, treening on sel ajal vastunäidustatud. Kui viirus jõuab tungida südamelihasesse, ei tohi peale müokardiidi läbipõdemist veel kolme nädala jooksulgi treeningutega alustada. Samas pole vahet, kas tegemist on viieteist- või viiekümneaastasega.50 km käimise 1980a. olümpiavõitja H.Gauder on meedias tunnistanud, et lisas pidevalt treeningute intensiivsust, sest sportlik tulemus nõrgenes, teadmata midagi oma viirushaigusest.Tulemuseks oli raske südameoperatsioon.

Sportlase süda erineb mittesportlase omast. Olukorda komplitseerib asjaolu, et sportlase süda erineb mittesportlase omast ning õige diagnoosi panek pole ka arstidel alati lihtne.Pidev igaaastane arstlik ülevaatus teeks olukorra lihtsamaks, kuid enamasti pöördutakse arsti poole alles siis, kui juba asi tõsine. Samas on just sportlase puhul vähe tavalisest EKG uuringust, hoopis täpsem on ehhokardiograafia. Eriti vajalik on korralik uuring võistlussportlaste puhul, sest ekstremaalne pingutus esitab südamele hoopis suuremad nõuded. Kui viirusest tingituna on südamelihas põletikuline ja sein liialt paksenenud, on õnnetus kiire tulema. Itaallaste uuringu põhjal oli võistlussportlastel äkksurm koguni 80 korda sagedasem kui vaid enda lõbuks treenijatel. Siit mõtteainet ka tervisesportlastele, kes regulaarselt ei harjuta, kuid suurtel rahvaspordiüritustel alati osalevad.

Põhjusteks treeningu põhitõdede ja ohutusreeglite eiramine Ironmani triatlonivõistlusest osaleja kukkus kokku suurte krambihoogudega.Kliinikus leiti väga madal vere naatriumi sisaldus, tema teadvus taastus alles kolmandal haiglapäeval. Selgus, et sportlane oli 14 tunni jooksul joonud ühtekokku … 23 liitrit vedelikku, sealhulgas peamiselt glükoosilahust. Väiksem vedelikukogus ja kõrgema naatriumisisaldusega spordijook oleks õnnetuse ilmselt ära hoidnud. Enamasti on kuuma ilmaga õnnetuste põhjuseks just liialt väikese vedelikuhulga joomine. Oluline töövõime langus esineb juba 45 min koormusel, kui kaotatakse vedelikku 1-2% kehakaalust, mis 70kg kehakaalu juures on 0,7 -1,4kg. Suure higistamisega kaotab organism ka palju mineraale, mis spordijooki juues taastatakse.
Sageli on sportlastel liiga kiire kehakaalu langetamisega. 23a. sõudja riietus selleks kuuma ilmaga neopreenmaterjalist soojendavasse treeningkostuumi, pani selga villase kampsuni ja kindad ning pähe suusamütsi. Enne treeningut oli lisaks tarvitanud uriiniteket soodustavaid diureetikume ja neelanud kõhulahtistit. Jooksu ajal tabas teda kuumarabandus, järgnes sokiseisund ja andekas sportlane suri 48 tunni pärast haiglas. Oluline on järgida ohutusreegleid. Jalgrattaspordis põhjustab kukkumine igal kolmandal juhul kergema või raskema koljukahjustuse, kiivri kandmine aitab raskeid vigastusi ligi 80% ära hoida.Kui Sveitsis kiivri kandmine kohustuslikuks tehti, vähenes raskete koljuvigastuste arv 7500 võrra.Kukkumisel tekib löök, mille tugevus võrdub kukkumisega 2.40m kõrguselt kiirusega 25 km/t.

Hoidu dopinguainetest ja tundmatutest toidulisanditest Anaboolsete steroidide kuritarvitamist esineb maailmas ka tervisespordis. Itaalia arstide andmetel on surmajärgselt leitud, et 20 aastaste anaboolikume tarvitanud sportlaste süda sarnanes 80 aastaste omaga. Anaboolikumid kutsuvad esile lihasmassi suurenemise ja see mõjub ka südamelihasele. ROK poolt tellitud uuringus tuvastati regulaarselt hormoonpreparaate kasutanud sportlastel kahjustusi maksas, südames, seksuaalsfääris, depressiooni ja surmajuhtumeid. Viimase aja uuringutes on täheldatud suuremat südame ja vereringe kahjustumist anaboolsete steroidide toimel, lastel lisaks kasvupeetust, kasvajaid ja psüühikahäireid. Kasvuhormoon ehk somatotropiin on raskesti avastatav, seetõttu on maailmas turul ka palju ebapuhtaid preparaate.

Ohtlikud on tundmatute firmade toidulisandid, mis võivad sisaldada nii dopinguaineid, kui tervisele ohtlikke lisandeid. Toidulisanditesse on lisatud sageli prohormoone, mis hiljem dopingukontrollis positiivse proovi annavad.Ka tänapäeva populaarseimast taastumisvahendist - kreatiinist, on leitud prohormoonide jälgi. Paraku sunnib kolm-neli korda väiksem turuhind sportlast valima just sellist preparaati. Prantsusmaa Tervishoiuministeerium on keelanud kreatiini kommertsmüügi, viidates aine ebapuhtusele ja vähitekke ohule.

Anoreksiat esineb ka spordis Noortel neidudel on tuvastatud toitumishäirete arvukuse tõus spordis. Anoreksia puhul on tegemist tõsise psüühikahäirega, noor inimene mõtleb vaid kolmele asjale - oma figuurile, söömisele ja kehakaalule. Pidevalt on hirm liiga paks välja näha. Haigust esineb just sellistel spordialadel, kus väike kehakaal vajalik - eriti iluvõimlemine. Pidev treeneri poolne nõudmine süvendab haigust veelgi, samas märkavad treenerid arenevat haigust alles siis, kui tulemused oluliselt langevad, kuid tervis nõuab siis juba pikaaegset ravi ja lapse sporditee võib lõppenud olla.

Vaid õnnetus ärgitab mõtlema Eestis ei nõuta treenerina töötamiseks vastavaid teadmisi, sellistel puuduvad ka teadmised, et spordiga tegelemise esimeseks eelduseks on tugev tervis. Me vajame riiklikku seadusandlust, mis reguleerib spordi ja tervise küsimusi. Me mõtleme põhjustele vaid siis, kui tagajärg käes ehk õnnetus juhtub.