Mis on toidulisand?

Käesolevas kirjutises on võetud vaatluse alla inimeste poolt kasutatavad toidulisandid. Eesmärgiks on anda põgus ettekujutus sellest mida kujutab endast üha tihedamini kõlav sõnaühend “toidulisand”.  

Meie tervis on otseselt seotud toidu kvaliteediga, tema mitmekesisusega ja lõpuks õige ainevahetusega. Tänapäeva toit ei sisalda inimese elutegevuseks küllaldaselt vitamiine ja mikroelemente. Kaasaegne elustiil ei kindlusta igapäevast täisväärtuslikku toitu, mis on vajalik energia saamiseks ja rakkude taastamiseks. Ümbritsev keskkond, mida iseloomustab kõrgenenud radiatsioon, tööstusjäägid, on meie haiguste peamine allikas.           
Peale selle annavad tunda kahjulikud suitsetamise tagajärjed: stress, põhjendamata antibiootikumide, hormoonide kasutamine, toiduainete, mida me ostame, omaduste halvenemine.   
Paljusid neist riskifaktoritest on raske kontrollida, kuid me võime püüda kaitsta organismi nende eest, kindlustades talle vajalike ainete saamise ja tugevdades meie immuunsüsteemi, et võimaldada organismi puhastamist, raskemetallide ja teiste toksiliste ainete kõrvaldamist ja organismi kui terviku elutegevuse ja ainevahetuse taastumist.

 Oskusliku eluviisi muutmisega (toitumine. füüsiline ja vaimne aktiivsus) võib sekkuda siseorganite töösse, parandada nende funktsioneerimise puudujääke, ravida haigusi, parandada inimeste tervist. Need on idameditsiini põhitõed. Toidulisandid ei ravi sõna otseses mõttes, vaid mobiliseerivad organismi sisemised reservid võitlusse haigusega.        
Seepärast võimaldab toidulisandite kasutamine noortel inimestel täisväärtuslikult areneda, keskealistel aeglustada vananemisprotsessi, vanemaealistel tunda end reipa ja energilisena. Haigetel inimestel on hädavajalik immuunsüsteemi toetamine, organismi ja ainevahetuse funktsioonide ja lõpuks vabanemine haigusest kui sellisest

Toidulisandite kasutamisel on vajalik arvestada, et nad ei anna silmapilkset tulemust ja nõuavad reeglina kasutamist vähemalt 3-4 kuu kestel, erandjuhtudel ka kauem                            
Nagu meie rakud vahetuvad üldjoones 1 kuu jooksul, nii ka tervistumisprotsess toimub sujuvalt ja pidevalt. Harjunud kiire (ja mitte kahjutu) keemiliste tablettide toimega, ootame, et aastate jooksul kuhjunud ðlakid, haigused ja igasugused häired mööduvad päevadega. Kahjuks ei ole see võimalik, kuid preparaatide pikaajaline kasutamine taastab organismi isegi krooniliste haiguste korral.

Toidulisandid jagunevad põhiliselt kolmeks katekooriaks: Tervist edendavad, tavaliselt n.n. loodustooted, raviotstarbelised, sportlastele mõeldud.  
  

Toidulisanditest peetakse kõige väärtuslikumaks loodustooteid, sest neid valmistatakse kõige paremast, tavaliselt mahepõllunduse toorainest.      
Et säilitada tooraine bioloogiline väärtus, kasutatakse tootmisel võimalikult madalat temperatuuri ja väheselt kemikaale, mistõttu on loodustooted ka kallimad.         
Tervist edendavad toidulisandid, olles ökoloogiliselt puhtad, ilma kahjulike ja toksiliste lisanditeta, ei tõrju välja tavalisi ravimeetodeid (ravimeid, operatiivset- ja kiiritusravi jne.). Vastupidi, nad täiendavad traditsioonilist meditsiini, oluliselt parandavad ravitulemust, kinnitades seda pikkadeks aastateks, võimaldades pea täielikku vabanemist haigusest.        
Põhiliselt on nendeks looduslike droogide-taimede ja ka loomsete elementide baasil valmistud tooted. Loodutooted toidulisanditena on ka kõige vanemad.    

Toidulisand pole iseenesest ravim, küll aga klassifitseeritakse seda vastavalt seadusele ravimisarnaseks tooteks.         
Paljudel toiduainetel ja lisanditel on raviv toime, kuid ravimiseadus keelab seda pakendil märkida. Millal näiteks vitamiin on toidulisand ja millal muutub ravimiks, sõltub kontsentratsioonist. Näiteks on inimese C-vitamiini päevane vajadus 60 mg., nii on 100milligrammine kogus C-vitamiini arstirohi, 60milligrammine kogus aga toidulisand.       
Kui võtta peavalu puhul paratsetamooni, tunneme ravimi mõju umbes poole tunni pärast – peavalu kaob. Toidulisandi tarvitamisel pole otsest mõju kohe tunda, kuna see ilmneb suhteliselt pika tarvitamisaja jooksul.

Sportlastele mõeldud toidulisandid on kõige kallimad kuna kogused on suhteliselt suured ning toodete kvaliteet peab olema kõrge. Peale mitmesuguste pulbrite kuuluvad nende alla ka spordijoogid.  
Sportlastele ja tervisespordi harrastajatele  on loodud spetsiaalsed madala rasvasisaldusega, mis sisaldavad sportlastele ja spordiharrastajatele vajalikke vitamiinide-mineraalide-mikroelementide komplekse,  aitamaks neil saavutada treeningujärgset lihaskonna ja terve organismi ületaastumist  ja sportliku saavutusvõime pidevat tõusu.  Põhiliselt kasutatakse n.ö. esimese astme toidulisandeid mis ei suurenda märkimisäärselt ainevahetust. Nendeks on mitmesuguseid proteiinide ja süsivesikute segud, koos vitamiinide ja mineraalidega

Toidulisandid ei ole tavatoidu korvajad vaid on mõeldud täiendama toiduvalikut ning säilitama tervist, noorust, ilu ja head enesetunnet, sest paratamatult ei saa inimene toidust kätte kõike vajalikku. Eriti veel inimesed kes on seotud kas pingelise vaimse või koormava füüsilise tööga.